Spanyolországban még július elsejétől érvénybe lépett a Ley de Mordaza. A köznyelv csak úgy nevezi, hogy „kussolás” törvénye. Az új rendelkezés a gyülekezési jogot és a szólásszabadságot nagymértékben sújtja.
A flashmob (villámcsődület), vagy bármely spontán tüntetés a spanyol parlament, kongresszus, vagy szenátus előtt tilos! Az új jogszabályban az is benne van, hogy bármilyen tüntetéssel kapcsolatban az információk megosztása közösségi oldalakon terrorista cselekménynek minősülhet. Továbbá terrorizmusnak tekinthető a tüntetések website-os megosztása, illetve megtekintése is, még abban az esetben is, ha ez oknyomozás miatt történik.
Továbbá tilos rendőrt fényképezni, amikor munkáját végzi és éppen erőszakot alkalmaz tüntetőkkel szemben! Ezeket az információkat tilos megosztani, közösségi oldalakon posztolni! Ellenkező esetben a tüntető ellen kiszabható akár 30 ezer eurós pénzbírság is.
Az új jogszabályban az is belefoglaltatik, hogy rendőrnek tilos fintorogni, pofákat vágni, illetve bemutatni. Kormánytagokkal, képviselőkkel, elöljárókkal közterületen tilos vitázni. A királyi családra tilos szatirikus, ironikus megjegyzéseket tenni!
Ennek az új törvénynek esett áldozatul egy Tenerifén élő férfi Eduardo Diaz, aki a rendőröket közösségi oldalán lógósoknak nevezett. A rendőrség a posztolást követően néhány órára rá a férfit otthonában megkereste egy kiszabott bírsággal. Eduardo közösségi oldalán a sokak által vitatott törvényt kritizálta, és kifejtette, hogy a szólásszabadságot ez súlyosan sérti.
Továbbá Diaz azt is sérelmezte, hogy a válságban lévő ország közpénzét új rendőrőrsök megépítésére használnak. Így van ez Güimarban is, ahol egy rakás „lógós falka” rendőr van. Elég is volt a komment. Nemsokára rá kopogtak is az ajtón és a fiatalember számára 100-600 euró közötti bírságot nyújtottak át!
„Nem gondolom, hogy sértegetni kell a rendőröket és nem viselkednék tiszteletlenül velük, de adófizető állampolgárként, azt gondolom, hogy jogom van kifejezni a véleményemet a helyi önkormányzat döntésével kapcsolatban” – mondta Eduardo. Hozzáfűzte azt is, hogy továbbra is kritikus lesz a közösségi oldalon a rendőrséget illetően.
A törvény állítólag, a spanyol állampolgárokat védi Jorge Fernandez spanyol belügyminiszter szerint. Szerinte a gyülekezési jogot nem sérti, csupán annak alapszabályait normalizálja.
Ezenkívül felhívja egy korábbi 1992-es törvényre a figyelmet, amelyet szerinte a mostani kormány csak frissített, hiányosságait pótolva a rendelkezésnek.
Mindenesetre emiatt egy becsületes spanyol állampolgár a 27 éves tenerifei fiatalember Eduardo Diaz csapdába esett összemosva őt a bűnözőkkel és első számú közellenségként feltüntetve közösségi oldalán közzétett posztja miatt.
A furcsa kérdés az, hogy miért éppen most módosították és helyezték hatályba a törvényt, amikor Spanyolország az egyik legjobban sújtott országa az Európai Uniónak gazdaságilag.
A kormánypárt szerint törvénnyel éppen azt akarják elérni, hogy a tüntetések sokkal biztonságosabbak legyenek, mert így a jövőben a tüntetőket megvédhetik az erőszakos elemekkel szemben.
„Elhallgattassák azokat, akik kritikát fogalmaznak meg az uralkodó párttal szemben, illetve hallatják a hangjukat a korrupció, a társadalmi juttatások csökkentése, a polgárjogok megnyirbálása és a közszolgáltatások privatizációja eredményeként kialakult társadalmi, környezeti és gazdasági válság miatt” – nyilatkozta a Greenpeace szóvivője Miguel Ángel Soto.
A DDB a törvény ellen még áprilisban készített egy kampányfilmet, amely a cannes-i reklámfilm fesztiválon az idei év legtöbb helyezését kapta.
Tényleg! Nem olyanná válik a világ, mintha már kezdenénk átlépni egy még kézzel meg nem fogható létbe, de már a nyakunkon van?
Erre a jelenségre van egy jó magyar tanács, amit érdemes megnézni. A P. mobil jóvoltából, amit talán sokan ismerünk.
Forrás: idokjelei.hu, vilag.transindex.ro